Інклюзивна освіта

Інклюзивна освіта – перспектива нова.
Хоч різні можливості – рівні права!
Кожна дитина – це цілий світ,
Освіта, повага і рівність для всіх!

Маніфест дитини з інвалідністю

• Перш за все, я – дитина. Така ж людина, як і ти. Не плутай мене з моїм діагнозом.
  • Я – особистість. Допоможи мені проявити себе. Не роби нічого для мене без мене.
  • Я – повноправний член суспільства. Але безліч фізичних і психологічних бар’єрів заважають мені відчувати це. Допоможи мені подолати їх.
  • У мене є права дитини. Але з багатьох причин я можу відчувати дискримінацію за ознакою інвалідності.
  • Я – частина цього різноманітного світу, і у мене в ньому своя роль. Я перевіряю його на доброту.

Відповідаємо  на Ваші запитання, батьки.

Що  таке інклюзивна група?

Інклюзивне навчання, передусім, передбачає перебування дитини з особливими потребами в масовому дошкільному чи шкільному закладі, оволодіння нею знаннями, вміннями та навичками в ті ж самі терміни, що і здоровою дитиною. Сама ідея інклюзії базується на тому, що життя і побут людей з обмеженими можливостями мають бути найбільш наближені до умов і стилю життя суспільства, в якому вони перебувають.

В нашому садочку це група загального розвитку дітей, яку відвідує дитина з особливими освітніми потребами (далі – ООП).

Для чого діти з ООП відвідують групу загального розвитку?

Для забезпечення рівного доступу до дошкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю та їхньої соціалізації, формування позитивної самооцінки тощо, а також формування у дошкільнят гуманного ставлення до оточуючих. Лист МОН № 1/9-487 від 12.10.15 року.

Чи багато дітей з ООП в групі?

Комплектуються інклюзивні групи відповідно до нормативів, визначених Положенням про дошкільний навчальний заклад та Порядком комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах, санітарно-гігієнічних норм.

В нашій групі це 1 дитина з інвалідністю.

Як проходять заняття в цій групі?

Здійснюється освітній процес в інклюзивній групі відповідно до Базового компонента дошкільної освіти за програмою «Дитина».

А для дитини з ООП освітній процес здійснюється з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності цієї дитини.

Відповідно до висновку та рекомендаційінклюзивно-ресурсного центру, група фахівців закладу дошкільної освіти (Команда індивідуального супроводу дитини) із обов’язковим залученням батьків дитини, розробляють індивідуальну програму розвитку дитини з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю та здійснюють відповідний психолого-медико-педагогічний супровід цієї дитини. При цьому не створюються перешкоди або незручності в навчанні  дітей загального розвитку цієї групи.

Чи необмежені діти, які не мають ООП увагою вихователів?

Батькам потрібно розуміти  що до ВСІХ дітей, які перебувають в  групі,  вихователі  однаково уважні….

А якщо дитині з ООП знадобиться  допомога в будь-якій діяльності, поряд з нею знаходиться асистент вихователя, який допоможе дитині, що має ООП отримати  потрібну допомогу, а  вихователю безперервно вести освітній процес.

Паритетними (рівноцінними) мають бути стосунки між батьками здорових дітей та дітей, які потребують особливої уваги, оскільки проведені дослідження засвідчують, що інклюзивне середовище надає можливості для особистісного самовдосконалення, насамперед, звичайним дітям. Вони починають краще розуміти людей, які чимось не схожі на інших,  мають можливість завжди надати допомогу тим, хто цього потребує,  вчаться співчувати та оцінювати речі з позицій гуманності.